Ljuset i tunneln
Kategoriserad i Skolan
Sekunden efter att vår magister mejlat ut schemat för slutseminariet, redovisningen av våra examensarbeten, kastade jag mig över Blackboard för att se vem jag och Ebba ska få som examinator och vem som vi ska opponera på och få som opponent. Det känns kanongott att vi kommer vara först ut som opponenter på tisdagen och som författare på onsdagen. Examinatorn för vårt arbete är någon för oss helt okänd människa, så det ska bli spännande.
Det känns så skönt nu när ljuset i tunneln är så nära att det nästan går att ta på det. Fyra års studier är nästan till ända.« Roland Hassel är (snart) tillbaka -igen!
Theo fick fylla år lite tidigare i år »
Etiketter: blackboard, ebba, examensarbete, examensarbetet, seminarie, seminarium, Skolan, slutseminarie, slutseminarium, studier
Andra inlägg som kan vara av intresse
- Gott nytt år, i år går jorden under…eller?
- Att hitta ett ämne…
- Fyra år med körkort är också fyra år utan bil
- ”Färdig!”, som Sigrid skulle ha sagt
- När fruntimmerna drar fram…
Denna dag, tidigare år
- 2012: Trevlig lunch och finurlig hej-då-eskilstuna-present
- 2010: Bloggportalen suger…
- 2010: Nu har han parkerat bågen…
- 2010: Mors dag
- 2009: ”…en blandning av sött och salt”


