Hubbleeran går mot sitt slut…
Kategoriserad i Nyheter
Vem är du som läser min blogg? Vad heter du, var kommer du ifrån, hur gammal är du? Hur kom det sig att du hamnade här? Berätta mer genom att lämna en kommentar till detta inlägget.
Hubble teleskopet skickades upp 1990 för att fotografera universum och ge oss nya svar, tyvärr visade det sig att den hade synfel och man tvingades skicka upp ett gäng optiker för att ge den glasögon. Nu nästan 20 år sedan är det dags för sista resan upp till teleskopet för ett sista batteribyte. Om mindre än en timme skjuts Atlantis upp för att genomföra sitt farliga uppdrag, teleskopet ligger nämligen på en farlig höjd där mängder av rymdskrot rusar förbi. Hubble har gett oss fantastiska bilder av universum och vad som kommer ta över detta fotouppdrag återstår att se.
« Låt er inte luras av Sossarnas guld och gröna skogar…
Andra inlägg som kan vara av intresse
Senaste inläggen i bloggen
Lämna en kommentar
Tips! Visste du att också du kan skaffa en snygg, valfri, bild som syns när du skriver kommentarer på Internet, så som jag har här intill höger? Gå in på Gravatar.com och registrera dig så blir du också en i gänget med egen kommentarsbild.

